Hürriyet

4 Ekim 2011 Salı

ARDA MESELESİ : Bir Türlü Denk Gelemediğim Çıldıran Taraftar Vak'ası!

   Bugün haberleri okumaya başladığımda ilk dikkatimi çeken başlık; Habertürk'ün yazdığı haberin başlığı oldu "Taraftar Çıldırdı: Lanet olsun sana Arda Turan". Gerçekten mi? Ne dedi çıldırdı bu kadar acaba? Ya da çıldırdılar diyelim, Arda Turan ne söylemiş ki yanlış olsun?

   Başlayalım bakalım neler söylemiş bizi çileden çıkaracak;

     Avrupa'da Türkiye'yi temsil etmek, futbola başka açıdan bakabilmek, kendine ait bir diğer hayali gerçekleştirebilmek için gitmiş Atletico Madrid'e.

     Evet bunu yapabilecek yetenekte, yaşta ve konumdayken neden bir Türk futbolcusu, şimdi daha da suyu çıkmış Türkiye Lig'inde harcasın ki kendini?
     Ya da neden burdaki bakış açısı içine tıkılıp, kısıtlamalara hapsetsin kendini?
     Arda potansiyeli çok yüksek bir futbolcu ve Avrupa'da Türkiye'nin yetiştirdiği bir çocuk olduğunu vurgulayarak, bir takımda yeteneğini sergiliyor olmasının neresi kötü olabilir?
     Üstelik çok daha yetenekli olabilmeye, gerçekten potansiyelinin sınırlarını zorlayabilmeye imkanı oluşmuşken? Bunu Arda yapmayacaktı da kim yapacaktı acaba?
     Galatasaray'ın kaptanlığını hakkıyla yapmıştı, futbolunu elinden geldiğince, ona izin verildiği şekilde ve yerleştirildiği konumda, oynamak zorunda olduğu, bazen de işe yaramaz adamlarla göstermişti. Bu açıdan ona kızgın olmaya kimin hakkı var ki? Neye kızgın olunabilir? Burada onunla gurur duymak dışında ne yapılabilir ki? Tersini düşünmeye cürret eden insanlar için de bu hislerin altında başka şeyler aranır. Kıskançlık mı?

     Neden? Türkiye'nin alt yapılarından birinden yetişip çıkan Arda'ya en yüksek paralardan biri ödenirken, el üstünde tutulurken neden onun doğru yerde olmadığını düşünelim ki? Bunu yapabilecek kadar kör olan insanları anlamakta bir okadar zor zaten. Arda'nın gitmek için bu kadar kolay karar vermesinin temel nedenini de açık ediyor bu kalitedeki futbol sever de.

    Buradakilere parasını alıp yatan, bir işe yaramayan, disiplinden uzak adam lazım demiş. Aslında onun açıklamasından daha sert bir tonla özetledim ben bu durumu, hak verdiğim noktalardan biri bu, gerçekten çalışana sadece futbolda değil, hiç bir alanın da hakkını vermediğimiz bir ortam var etrafta. Değer bilme anlayışımız çok farklı ve anlaşılabilir değil. Arda, Avrupa'da bunun tersine şahit olmuş ve bir şeyi haketmenin tek yolunun ona ulaşmak için çabalamak, ter dökmek olduğunu fark etmiş. Haksız mı? Kim buna karşılık evet haksız diyebilir?

    Buraya gelen yabancıların, alt yapıdan yetişen, daha yetenekli olduğunu düşündüğü Türk futbolcularından daha el üstünde tutulduğunu ve gelen yabancıya ödenen paraların yüksekmiktarlarda olduğunu söylemiş. Sonra gelen yabancıların da "Bu takım büyük!" dediğini, o kadar parayı alan herkesin aynı şeyi sonunda söyleyeceğini söylemiş. Ya lütfen akıllı bir insan çıksın ve bana bunun yanlış bir bakış açısı olduğunu, mantıklı bir yolunu biliyorsa söylesin. O kadar dürüstçe ve gerçek bir gözlem, tecrübe aktarımı ki bu! Zaten asıl rahatsız eden de bu dürüstlük, şike olaylarında da  olduğu gibi tıpkı, "Üzeri örtülüyken, bazıları için, herşey okadar güzeldi ki!" 

  "Ben Madrid'e geldiğimde bir şey fark ettim" demiş, "Burdaki insanlar önce benim insanım diyor bizde de tam tersi" demiş. Evet! gerçekten de öyle hakkını veremediğimiz, değerini bilmediğimiz için bir kenarda çürüttüğümüz o kadar çok oyuncu var ki, yabancı odaklı olmaktan gözlerimizi oraya çevirmediğimiz için arada kayanayan bir sürü futbolcu! Eleştirdiği bu! Tüm ligler önce benim futbolcum derken bizde, yabancılar önemli parayı onlara dökün mantığı var. Bu yanlış ! çok yanlış.
   Hangi yabancı futbolcu buraya gelmeden, bu takımların adlarını doğru düzgün söylüyomuş da, buraya gelince çok büyük bir takım! oluyor. O kadar parayı alsa her hangi bir insan, kendini deli olduğuna bile inandırır! Şaka mı bu gerçekten? Burada doğru olmayan ne var da çıldırıyoruz acaba?

    Daha bu yazı Arda'nın her bir cümlesine katıldığıma dair yorumlarla uzar gider ama demem o ki, Arda gelmiş geçmiş en değerli Türk futbolcularından biriyken ve Avrupa'da ülkesini hakkıyla temsil ederken, sözlerinin, gözlemlerinin açık yürekliliğini görmek, değerlendirmek gerek derim ben. Birini karalamak kolay, ama benim bildiğim Arda Turan kadar düzgün bir adamı bulmak bir okadar zor. Adı da öyle kolay kolay karalanamayacak; medyanın bütün inadına rağmen!

Açıklamasının tamamı için; (Ne kadar eksiksizdir bilinmez)

http://www.htspor.com/futbol/haber/675567-arda-bombaladi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder