Hürriyet

20 Temmuz 2013 Cumartesi

TFF VE YİNE YÖNETİM'SİZLİK!


     Falcao'nun 60 milyon euroya Monaco'ya, Şampiyonlar lignini büyücüsü Gomez'in Fiorentina'ya gittiği; Chealse'nin liderinin de Mourinho olduğu bir seneye giriyoruz. 2013 yazı sürprizleri getirdi elbette ancak benim asıl merak ettiğim bu sürprizlerin 2014 sezonunda nasıl sürece dahil olacağı. 

Ancak tüm bunlardan önce...

Dünya'da merak edilen, 'önümüzdeki maçlar' ken; bizler için elbette, her zamanki gibi durum çok başka. Bizler, hiç bir alanda sağlanamayan hukuk olgusunu futbolda işletmeye çabalamakla meşguluz. Bizler ayrıca, klasik bir genel düşünce tarzı olarak, biz dipteysek 'yukarıdaki de' dibe inmeli mantığıyla bazı kuralları değiştirmekle uğraşan, saman kafalı insanlara tahammül etmek zorundayız. Yani bizler git denildiği halde 'gitmeyi' aklından bile geçiremeyen yüzsüz ve dinozor beyinli insanlarla başbaşa kaldık. 

TFF'nin 3 temmuzda başlayan Türkiye futbol ligi kriznin yönetimindeki başarısızlığı, şuanda da değişmeyen bazı şeylerin asıl nedenidir. 
Bunun yanında, görmezden gelmek, adeleti sağlayamamak ve yandaş davranmak gibi bir çok da özelliği bulunuyor. Biz de,son bi kaç ayda, özellikle 'yabancı oyuncu' kuralı tartışmalarında da kendilerini açıkça belli eden bir grup başarısız insanla başbaşa kaldık. 

UEFA Türkiye liginde iki kulübümüzü avrupa mücadelesinden men etti. 

Bu, büyük bir utanç kaynağı, önceki senelerde cezası bulunmayan bir olayın, üzerinin örtülmesinin bir işe yaramadığının kanıtı oldu. 

Ama sadece bununla kalmadı.

Aziz Yıldırım, kendi taraftarlarının bile desteğini kaybetmişken, Avrupa sahnesine çıkarak kendini, kanıtları ciğnercesine savunmayı denedi. Hem de bir kere değil; bir kaç kere. 

Sonucu Fenerbhaçe kulübü için +1 ceza oldu. 

Bizler,  adı utanç verici sürece karışmamış ama rakibi olan bir spor kulübüne bile saldırmakla kendini aklama çabasına giren mafyadan bozma adamlarla yaşıyoruz hergün. 

Karanlığa battıkça, diğerlerini de kendiyle beraber çekmeye çabalayan kaybedenleri görüyoruz hergün. Bunun en büyük örneğini de, özellikle son süreçte ne yazık ki Fenerbahçe yönetimi gösterdi. Taraftarların bile birbirlerine yakınlaştığı bir dönemde çıkıp; onlara da ceza verin diyen çocuklar gibi bağırmak dışında bir işe yaramadı Aziz Yıldırım.

Yani bizler, avrupa futbolunun heyecanını yaşamak için bile zaman bulamadığımız, haber kirliliğiyle boğuştuğumuz spor dünyasında mutlu olamıyoruz bugün. Çünkü tıpkı ülkenin ta kendisinde var olan sorun gibi, takımlarımızda da yönetimsel anlamda büyük problemler bulunuyor. Tek eldecilik ne yazık ki, güzel olan herşeyi öldürüyor. Yerine gergin bir taraftar grubu bırakıyor. 


Bakalaım tüm itirazlara rağmen 'yerinde' kalmak inadıyla, istifa etme büyüklüğünü ve kalitesini bile gösteremeyen TFF yönetimi bu sezonda hangi spekülasyonları yaratacak.
Bekleyip ... görelim...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder