Hürriyet

1 Haziran 2011 Çarşamba

Galler Büyücüsü: Gareth Bale !..

     Bale gerçek anlamıyla bir yetenek...
     Onun en sevdiğim özelliği, açıkta en yaratıcı futbolcu olabilmesi, futbol zekasını sonuna kadar kullanabilmesi ve oynarken geliştirdiği doğaçlama geçişleri, tam nokta atışı olan, gole götüren dokunuşlar!!

     Onun tarzı en beklenmedik anda, topu sahalara gönderebilmek. Sol Bek için vazgeçilmez yeteneklerden biri olan Bale sadece 21 yaşında ve Southampton takımında oynamış, Walcott'dan sonra gelen en genç oyuncu olarak ismini duyurmuştur. Sonra Tottenham Hotspur takımındaki performansıyla görmeye devam ettik onu.


     İngiliz basının sürekli olarak 'unstoppable' demesine şaşmamalı, gerçekten de düşündüğü top sürüş çizgisini tamamlamadan geri dönmesi çok zor olan biri Bale.

     Hırslı, azimli ve gerçek bir yetenek. Hatta şöyle söyleyebilirim belki; Walcott benim favori koşucularımdan biridir ve onun gerçekten iyi olduğunu düşününürm, ancak Bale ile karşılaştırıldığında, hız anlamında aynı özelliklere sahipken,Bale'in artısı çalımları, ve top sürüşünün ötesinde gerçekten oyun sırasında yaratıcı olabilmesi. Yazık ki Walcott uzun zamandır sadece; hızlı top süren adam olarak anılıyor. Ayağına top geldiğinde bir anda öne çıkıyor ama ilerde ona yardım edecek bir ayak oyuncusu yoksa, mütemadiyen topu kaybediyor. Bale ise bu özelliklerin hepsine aynı anda sahip olabilen, tamamlayıcı bir futbolcu; bu da sanırım onu daha değerli yapıyor.

    Galler Milli takımında forma giyme hakkını kazanan en genç futbolcu olma özelliği de taşıyor ve Tüm ada basını yanı sıra, dünya basınınca da; özellikle taraftarlar açısından 'Yeni Nesil Ryan Giggs' olarak ön görülüyor. Henüz yeni yeni sahalarda, tam süreler boyunca forma giyebilen sol bek için bu gerçekten olabilir bir şey. Giggs'in gelecekteki varisi olması içten bile değil. Tek yapması gereken, doğru kararlar vermesi sanırım. Kulüp seçimleri ve dahası bu tüm doğaçlama yeteneğini kaybetmemesi için aralıksız oynaması gerekir. Sadece bir sol bek değil, bununla beraber daha bir sürü şeyi sahanın içinde olabiliyor ve böyle bir oyuncu; tam da takımı kurtaran bir yetenek gibi gösteriyor kendini.

    Yedek oyuncu olduğu ve oldukça kısıtlı zamanlarda sahaya çıkan biri olduğu dönemde bile kendini hemen belli etmeyi başarıyordu Bale. Siz ne düşünürsünüz bilmem ama futbol seyri anlamında da bana çok büyük bir keyif veriyor Bale. Alt yapının yetiştirdiği en iyi oyunculardan ve, gelecekteki yıldızının haberlerini veren nadir oyunculardan. Şu büyücülüklerini görmeniz içinde keşfettiğim bir videosunu ekliyorum;

http://www.youtube.com/watch?v=_OIkNr1LnNc&feature=related

    Sadece bir sezonda 35 gol atıp, 20 asist yapmış olması gibi bir gerçeği de unutmamak gerekir burada derim. Tüm futbol dünyasına, kendini bağıran bir futbolcu olarak kapılmayı bekliyor Bale. Onu en iyi anlatan cümle olduğu için de, şu alıntıyla bitiriyorum yazımı.

"Herkesten önce düşünüyor, herkesten önce koşuyor, herkesten önce seviniyor, çünkü topa vururken gol olacağını biliyor" 
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder