Hürriyet

25 Mayıs 2011 Çarşamba

Katalan Yetenek: Gerard Piqué


24 yaşında olup, hayata doğru yerde başlamanın getirdiği şanslardan faydalanabilmek bu olsa gerek...

Gerard Piqué 1.92'lik boyuyla yerini tam olarak belli edebilen nadir futbolculardan. Ilımlı ve gerçek bir defans oyuncusu. Hatta tam olarak bunun için yaratılmış. Rooney'e engel yaratabilecek kadar dikkatli ve seri olması da İspanyol kanından geliyor muhtemelen. :)

Düşününce henüz 24 yaşında olan biri için iki büyük kulüpte yer almış olmak inanılmaz bir başarı ve tabii bir de Milli takım başarılarını da göz ardı etmemek gerek. Barcelona alt yapısından yetişen ve futbolun, latin dansı kıvamındaki tüm özelliklerini doğru topraklarda olması itibariyle taşıyan, bir sürü de umut vaat eden bir isim. Yani en azından iki büyük kulüp ve çokça teknik adam için. Çok etkili biri olmasam da  benim için de tam olarak öyle. :)

Alex Ferguson tarafından keşfi Barça'da oldu ama tüm hayatına ve futbol kariyeri dünyanın en iyi kulüplerinden birinde forma şansı bulmasıyla başladı; Manchester United.  Bir süre forma giyemediği için kiralanmıştı ama sonra herşey ve milli takım başarıları işleri biraz daha yoluna soktu.

Onunla ilgili en önemli şey çok fazla özelliği bir arada bulundurabilen ve dahası ılımlı bir oyuncu olabilmesi. Genç oluşu, ama buna rağmen tecrübesi, yer aldığı başarılarla, kuvvetli futbol kariyeri; aslında işe başvuran sağlam CV'li bir çalışan gibi, gözü kapalı alabileceğiniz biri, alanı nadiren 'süper' adamlar çıkaran bir alan ve o, yaşıyla beraber zor olan bir alanın gardianlığını yapıyor.

Pique İspanyol futbol kültürüyle büyümüş, ilk adımlarını İngiliz futbolunda atmış biri olarak; iki oyun kültürünü de olağanüstü bir şekilde sentezlemiş olma gibi nadir bulunan bir özelliğe sahip. Örneğin Rooney'nin kuvvetli hücumlarını engellemek üzerine ciddi konuşmaları ardından düşündüğüm ilk şey; Rooney'nin futbolunu, bir sürü Barça'lı futbolcunun tanıyabileceğinden daha fazla tanıyor olması oldu. Bir İngiliz gibi düşünüp, İspanyol futboluyla karşı koyabiliyor olması her zaman bulunur bir yetenek değil yanılmıyorsam.

Dahası bir analiz yapmasını istediğinizde, size Primere Lig futbol kültüründeki karşılaşmalardan örneklerle, Barça ve İngiliz takımlarının karşılaşmasının hissini anlatabilecek kadar hakim konulara. Ve kimseyi küçümsemeyecek kadar da alçak gönüllü. Sınırlarının farkında, yapabileceklerinin ve yapamayacaklarının.... İyi bir gözlemci olduğunu ve bu açıdan daha da başarılı bir defans oyuncusuna dönüşmeye başladığını eklemek zorundayım. İlerleyen günler de onun Pique olarak, tarihte ismi kalacak defans oyuncularından olacağına inancım büyük.

2015 yılına kadar Barça'da neler yapacağını görüp, hepimiz onun hakkında daha çok fikir sahibi olacağız snırım...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder